NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY TÝKAJÍCÍ SE JÁŠI

Jak je na tom Jáša fyzicky? 

Aktuálně nechodí, leze po čtyřech, stoupá si s oporou a obchází nábytek. Sám nestojí. Sedí. Pravá ruka v pořádku. Hrubá motorika levé ruky se zlepšuje (opře se, když na něco leze; přidrží se), jemná motorika levé ruky v podstatě žádná. 

Bude Jáša někdy chodit? 

My všichni samozřejmě doufáme, že ano. :) Jen opravdu nikdo nevíme kdy a jakým způsobem. 

Jak je na tom Jáša mentálně? 

Ani v této otázce si nikdo (ani lékaři) není jistý. Až nejdříve v předškolním věku dítěte lze určit případná mentální retardace a její stupeň, ani v tu chvíli ne však s přesnou jistotou. Každopádně Jáša reaguje na podněty a i když je opožděný, vcelku nám rozumí. Dětský psycholog v závěru své zprávy již střední stupeň opoždění definoval.

Co jeho nemoc znamená pro budoucí život? 

To ukáží následující měsíce či spíše roky. Jde o to minimalizovat epileptické záchvaty, intenzivně rehabilitovat ... no a doufat. Já mu věřím, věřím, že se do široké definice normy dostane. Prostě jo a jo a jo. :)

MINULOST, SOUČANOST, BUDOUCNOST 

LEDEN 2020

01.03.2020

Leden - rehabilitace na neurorehabilitační klinice Axon (náhradní termíny za nemoc na podzim), motomed, houpačka, lepší měkčí ortézka na ruku, užívání si se sourozenci. :) Vše jsme stihli. :)

PROSINEC 2019

27.01.2020

Prosinec jsme si užili v klidu všichni doma. Extrémně rychle utekl, jako celý rok 2019. Jáša absolvoval vyšetření u dětského psychologa, dostal ortopedické vložky do bot (aby se mu při jeho zkouškách o vertikalizaci nebortily kotníčky), ortézu na levou ruku (aby více otvíral dlaň a neschovával palec), dále cvičil a makal, jako prostě stále. :)

LISTOPAD 2019

18.12.2019

Listopad 2019 - opět intenzivní pobyt na neurorehabilitační klinice. Tentokrát bohužel přerušený epileptickým záchvatem a nemocí všech dětí doma. Zastavit, nadechnout se, začít se připravovat na Vánoce a absolvovat vyšetření u dětského psychologa. Zpráva bude v lednu, každopádně opožděný Jáša je. Co dožene či nedožene nelze určit. Makat to chce...

ŘÍJEN 2019

18.12.2019

Říjen byl plný vstřebávání naučeného z neurorehabilitační kliniky Axon, kde Jáchym v září absolvoval ergoterapii. No a my jsme doma dál "vojtili". Vojtova metoda je u Jáchyma čím dál náročnější! Je to rehabilitace plná pláče a vztekání se. Uvidíme, jak to dále půjde či nepůjde. Každopádně to chtělo již opět navštívit dětského klinického logopeda a...